Flaga Księstwa Cieszyńskiego

Współczesny Śląsk Cieszyński to nie tylko wspaniali twórczy ludzie, urokliwe tereny i mnóstwo atrakcji historycznych oraz krajoznawczych. To również region, będący bezpośrednim spadkobiercą 628-letniej historii Księstwa Cieszyńskiego. Świadomość istnienia tego odrębnego i integralnego tworu jest, zarówno w Polsce jak i w Czechach, niewielka. Jeśli my nie przypomnimy o naszej tradycji i tożsamości, nie zrobi za nas tego nikt.

Najstarsza zachowana chorągiew Księstwa Cieszyńskiego została sporządzona na zlecenie księcia Adama Wacława w 1605 roku, zaraz po tym jak został on mianowany dowódcą wojsk śląskich. Zachowana w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego chorągiew ma wymiary 160x240 cm i jest wykonana z błękitnego atłasu. W części czołowej znajduje się malowany złotem orzeł Księstwa Cieszyńskiego, natomiast część swobodna zakończona jest dwoma ostrymi językami.

Fundacja Volens oraz portal Księstwo Cieszyńskie wspólnie z zaprzyjaźnionymi historykami postanowiła zrekonstruować historyczną flagę, oddając tym samym pokłon tradycji i honorując historię państewka, manifestującego swoją odrębność pomiędzy czterema regionalnymi mocarstwami: Austrią, Prusami, Czechami i Polską. Kształt i wygląd flagi skonsultowano z wybitnym heraldykiem i weksylologiem Alfredem Znamierowskim.

Dzisiaj Księstwo Cieszyńskie to nie tylko pewien byt z minionych czasów, ale ważny element tożsamości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Przypominać o nim powinny nie tylko prace historyków, lecz także elementy wizualne. Pomysł wyeksponowania flagi Księstwa Cieszyńskiego wpisuje się znakomicie w tę formułę, a jednocześnie może stanowić pewnego rodzaju znak rozpoznawczy naszej "małej ojczyzny" na turystycznej mapie Europy - uważa Michael Morys-Twarowski, historyk.

Inicjatorzy postanowili oficjalnie wręczyć kopie flagi wszystkim instytucjom stolicy Śląska Cieszyńskiego – doskonałym miejscem na jej ulokowanie jest z pewnością Wieża Piastowska. Obecność flagi Księstwa Cieszyńskiego przyczyni się do zwiększenia poczucia tożsamości i regionalnej dumy pośród mieszkańców. Wzbogaci również wiedzę i zainteresowanie unikatową historią i tradycją Śląska Cieszyńskiego wśród turystów, odwiedzających nasz region – co doskonale wpisuje się w kampanię "Turystyki Świadomej i Zrównoważonej", promowanej przez Fundację Volens.

List otwarty

Flaga Księstwa Cieszyńskiego.jpg

By Alfred Znamierowski - Fundacja Volens, Portal Księstwo Cieszyńskie - www.ksiestwocieszynskie.blogspot.com, CC BY-SA 4.0, Link

PROJEKT SFINANSOWANY Z ŚRODKÓW WŁASNYCH FUNDACJI

  OŚWIADCZENIE inicjatorów odtworzenia Flagi Księstwa Cieszyńskiego po prezentacji flagi - 13 listopada 2016

CZ

Moderní Těšínsko není jen o tvůrčích lidech, překrásných místech a velkém množství historických, a národních památek. Je to také region, který nese 628leté dědictví dějin Těšínského Knížectví. Uvědomělost jeho odlišnosti a spojitosti v Polsku, a zároveň v Česku je dnes dosti malá. Pokud my sami nepřipomeneme o naší tradici a totožnosti, tak to za nás neudělá nikdo jiný.

Nejstarší zachovalý prapor Těšínského Knížectví byl zhotoven na rozkaz těšínského knížete Adama Václava roku 1605, hned potom co byl jmenován velitelem slezského vojska. Dochovaný ve sbírkách Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Muzea Těšínského Slezska) prapor má rozměry 160x240 cm a byl vyhotoven z modrého saténu. V čelní části se nachází zlatá orlice Těšínského Knížectví, zatím co volná část je zakončena dvěma ostrými jazyky.

NadaceVolens a webová stránka Księstwo Cieszyńskie společně se spřátelenými historikami se rozhodli rekonstruovat historickou vlajku, čím dávají poklon k tradici, a uctívají historii malinkého státu poukazujícího na svou odlišnost mezi čtyřma regionálními velmocemi jako: Rakousko, Prusko, Česko a Polsko. Tvar a vzhled vlajky byl konzultován s celosvětově ceněným heraldikem a vexilologem Alfredem Znamierowskim.

Dnes je Těšínské Knížectví nejen jakousi pozůstalosti minulých dob, ale také důležitou součásti totožnosti obyvatel Těšínského Slezska. Připomínat by o něm měly nejen práce historiků, ale také vizuální prvky ve veřejném prostranství. Nápad expozice vlajky Těšínského Knížectví se dokonale spojuje s touto ideji, a také může být specifickým symbolem pro naší „malou vlast“ na turistické mapě Evropy. - tvrdí Michael Morys-Twarowski, historik.

Iniciátoři se rozhodli oficiálně předat kopie vlajky všem institucím hlavního města Těšínského Slezska – dokonalým místem pro vyvěšení vlajky je určitě Piastovská Věž. Přítomnost vlajky Těšínského Knížectví určitě zvýši pociťování totožnosti a regionální hrdosti. Obohatí také znalosti a probudí zájem unikátní historii a tradicemi Těšínského Slezska mezi turisty navštěvující náš region – co se dokonale zapojuje do kampaně Svědomité a Rovnovážné Turistiky, kterou propaguje Nadace Volens.

PROJEKT BYL FINANCOVÁN Z VLASNÍCH PROSTŘEDKŮ NADACE