Nie jesteśmy ślepymi przeciwnikami postępu. Tkanka miejska jest substancją żywą i dynamiczną. Miejsca, budynki, budowle cały czas zmieniają swoją funkcję i znaczenie - zgodnie z duchem czasu i zapotrzebowaniem żyjących tu ludzi. Po rewolucji przemysłowej (za którą szedł gwałtowny rozwój urbanistyki) powstanie parków - zielonych punktów w mieście było niewątpliwie koniecznością. Nie da się ukryć, że parki mamy w Cieszynie wyjątkowo piękne.

  Akceptując zmiany, służące społeczności lokalnej sądzimy jednak, że warto pamiętać o przeszłości. Nasza inicjatywa nie ma więc charakteru konfrontacyjnego - jedynie edukacyjny. Warto pamiętać o przeszłości - mieć świadomość tego, jak wyglądało nasze miasto dawniej, w jakim kierunku się rozwijało. Warto zwrócić uwagę na to, jak ważnym i rozwiniętym miastem był Cieszyn nie pięćdziesiąt, nie siedemdziesiąt, lecz kilkaset lat temu.

  Najstarszą wciąż istniejącą cieszyńską nekropolią jest stary cmentarz żydowski. O innych starych cieszyńskich cmentarzach - miejscach pochówku setek dawnych mieszkańców miasta - słuch zaginął. Na ich miejscu powstały parki, skwery, place zabaw.

Fundacja Volens pragnie, poprzez ufundowanie tablic informacyjnych, uhonorować i uczcić te ważne dla historii miasta miejsca.